Tällä kertaa mehevä taatelikakku sai lisämakua puolukasta aina päälle levitettävää kuorrutetta myöten. Halutessasi voit leipoa kakun pakkaseen hyvissä ajoin ja kuorruttaa juhla-asuunsa myöhemmin.
Taatelikakku jos mikä, kuuluu suomalaisten jouluisiin kahvihetkiin. Sen suosio liittynee kakun mehevyyteen ja siihen, että kakku on helppo valmistaa. Lisäksi sen maku vain syvenee, kun se saa levätä muutaman päivän.
Taatelikakkuja on leivottu Suomessa tiettävästi aikaisintaan 1900-luvun alusta lähtien. Tarkempaa tietoa aiheesta ei ole, sillä kirjallista todistusaineistoa ei ole löytynyt. Taatelikakun reseptiä ei toisin sanoen ole julkaistu vanhimmissa sanomalehdissä tai keittokirjoissa. Sen sijaan sanomalehtien mukaan Yhdysvalloissa on leivottu jonkinlaista taatelikakkua 1900-luvun alussa. Voisiko olla mahdollista, että ohje on rantautunut sieltä Suomeen? Taateleita oli joka tapauksessa Suomessa myynnissä 1900-luvun alussa.
Viime vuosina kakkua on varioitu eri tavoin. Itse muokkasin kakusta pääsiäiseen sopivan version, sillä miksi taatelikakku kuuluisi vain jouluun. Tällä kertaa taatelikakku sai makua puolukasta. Sain lahjaksi puolukkalikööriä, jota lisäsin puolukkahillon lisäksi niin taikinaan kuin kuorrutukseen. Tuntui kuin kakku olisi muuttunut astetta, kahta jouluisemmaksi. Ei siis muuta kuin jouluisiin kahvihetkiin tätä leipomaan. Maistuu niin kahvin, glögin kuin esimerkiksi hibiskusta tehdyn glögiteen kanssa.

Upean värinen kuorrute syntyy, kun puolukkahillon soseuttaa ja siihen lisää tilkan puolukkalikööriä tai -mehua.
TAATELI-PUOLUKKAKAKKU
Aika: + 60 min.
250 g (1 pkt) kivettömiä taateleita
1 dl vettä ja ½ dl puolukkalikööriä (tai 1 ½ dl puolukkamehua)
½ dl puolukkahilloa
1 dl (ruskeaa) sokeria
150 g margariinia
2 kananmunaa
1 dl kermaviiliä
1 tl vanilliinisokeria
1 tl leivinjauhetta
2 tl soodaa
4 dl vehnäjauhoa
Lisäksi:
margariinia ja korppujauhoja, kakkuvuoka (vetoisuus 1,8 litraa)
Kuorrute:
1 dl puolukkahilloa
½ dl puolukkalikööriä (tai mehua)
2 dl tomusokeria
- Laita uuni lämpenemään 175 asteeseen.
- Keitä taatelit hiljalleen vedessä, liköörissä/mehussa ja puolukkahillossa, kunnes taatelit muuttuvat pehmeiksi. Lisää sokeri.
- Siirrä seos taikinakulhoon ja anna jäähtyä hetki.
- Lisää loput aineet seokseen ja sekoita huolellisesti.
- Kaada taikina joko voideltuun ja korppujauhotettuun kakkuvuokaan.
- Paista uunin keskiosassa noin 30–40 minuuttia riippuen paistoastiasta ja uunista. Tarkista kypsyys tikulla. Kakku on valmis, mikäli taikinaa ei tartu tikkuun.
- Anna kakun jäähtyä rauhassa vuoan suojissa. Näin kakun pinta pysyy kosteana ja kakun rakenne säilyy mehevänä.
- Tee kuorrute kakun jäähdyttyä. Sekoita tomusokeriin esimerkiksi sauvasekoittimella hienoksi ajettu puolukkahillo, johon on sekoitettu puolukkalikööriä tai -mehua. Valuta seos lusikalla kakun päälle (esimerkiksi uuniritilän päällä, jonka alla on leivinpaperi).
LÄHDE: Kysy kirjastonhoitajalta. Vastaus 26.4.2023.

One Comment Lisää omasi