Miten hyviltä uudet perunat voivatkaan maistua! Ja kuinka munakastike nostattikin lapsuusmuistot mieleen.
Veikkaan, että munakastike löytyy yhden jos toisenkin ruokamuistoista. Itselle munakastikkeesta tulee mieleen seuraava kohtaus lapsuudesta:
Oli aurinkoinen kesäpäivä ja vastaleikattu nurmikko tuoksui. Astuin tädin takaovesta sisään, kun hän oli juuri hämmentämässä kattilaa. Kysyi, josko ottaisin uusia pottuja ja munakastiketta, kun olisi kohta valmista. Pöydälle, siihen Artek-tuolien keskelle, oli jo nostettu valmiiksi Arabian astiat, Hackmannin aterimet ja hapankorppua. Hetkeä myöhemmin maistelin ensimmäistä kertaa ruokaa, joka ei nimen eikä ulkonäön puolesta houkutellut, mutta jonka maut voittivat puolelleen.
Tänään munakastiketta hämmentäessäni, totesin, ettei täti ainakaan Mysi Lahtisen ohjeella munakastikettaan tehnyt. Tätä nimittäin ei suurustettu lainkaan. Mutta hyvää oli, ja olisi varmasti ollut entistäkin parempaa, jos vain olisin lorauttanut mukaan kermaa ohjeen mukaisesti. Nyt tyydyin siihen, mitä kaapista löytyi.
Mysi Lahtisen*
MUNAKASTIKE UUSILLE PERUNOILLE (2:lle)
reilu 50 g voita
pieni uusi valkea sipuli**
3 kpl sipulin vihreää vartta**
1 ½ dl kermaa**
½ dl uusien perunoiden keitinvettä
¼ kasvisliemikuutioita
4 kovaksi keitettyä munaa
runsaasti tuoretta tillisilppua
Lisäksi:
vajaa 1 kg uusia perunoita
esimerkiksi 400-600 g savustettua kirjolohta
- Keitä kananmunat ennen kuin aloitat kastikkeen teon. Keitä kananmunia noin 10 minuuttia kiehuvassa vedessä. Mikäli kananmunat ovat olleet jääkaapissa, lisää ne kylmään veteen ja laske keittoaika kiehumisen alkamisesta. Kuori irtoaa paremmin, kun kananmunat ovat saaneet ensin kuivahtaa hetken ennen kylmään veteen kastamista.
- Hankaa ja pese uudet perunat puhtaiksi. Lisää perunat kiehuvaan veteen, jossa on 1 tl suolaa litraa vettä kohti. Keitä perunoiden koosta riippuen noin 10-15 minuuttia, kunnes ovat kypsiä. Säästä keitinvettä kastiketta varten.
- Sulata voi teräskattilassa. Lisää silputtu sipuli ja varret sekä kypsennä minuutti tai pari.
- Kaada kerma ja keitinvesi joukkoon sekä lisää pala liemikuutiota. Sekoita hetki, kunnes liemikuutio on liuennut.
- Ota kattila hellalta. Silppua munat kattilaan ja sekoita.
- Nosta kattila takaisin levylle, anna kiehahtaa, mutta älä päästä kiehumaan. Sekoita tillisilppu kastikkeeseen.
- Tarjoa herkullinen kesäsoosi heti uusien perunoitten (ja kalan) kanssa.
*Munakastikkeen ainekset ovat suoraan Mysi Lahtisen Mysi Kokkaa ja kertoo -kirjasta (HS Kirjat, 2016), mutta teko-ohjetta olen tarkentanut.
**Koska kotona sattui olemaan kevätsipulia eikä kermasta tietoakaan, korvasin sipulit kevätsipuleilla ja kerman maidolla.
One Comment Lisää omasi