Tapanani on väsätä osa joululahjoista hellan ääressä.
Tällä kertaa syntyi nougatpaloja, jotka vievät makean nälän takuuvarmasti – ja joissa suolapähkinät ovat enemmän kuin paikallaan.
Ja sen verran helposta ohjeesta on kyse, että nappasin ohjeen jostain lehdestä kampaajatuolissa istuessa. Tai ainakin jokseenkin näin se ohje meni… Lopputulos on joka tapauksessa makean maukas.
Nougatpalojen teossa ei kauaa nokka tuhise, mutta malttaa pitää vuorokausi ennen kuin pääsee herkuttelemaan.
NOUGATPALAT
Valmistusaika: 10-15 min.
Jäähtyminen: 1 vrk
150 g maitosuklaata
150 g nougatsuklaata (3 kpl Marabou Dubbel Nougat -suklaapatukka)
100 g suolapähkinöitä
(+) ½ dl rusinoita, kuivattuja karpaloita tai kirsikoita
40 g tummaa suklaata
(1 (luomu)appelsiinin kuori raastettuna)
Myöhemmin testattua: Makeat nougatpalat saavat raikkaan vivahteen appelsiininkuoresta. Suosittelen raastamaan pinnalle ennen jääkaappiin laittamista!
- Pilko suklaat, pähkinät ja kuivatut hedelmät/marjat.
- Sulata suklaa vesihauteessa.
- Lisää pilkotut pähkinät ja hedelmät/marjat sulaneeseen suklaaseen.
- Kaada seos esimerkiksi noin 15×10 cm kokoiseen muovirasiaan tai vuokaan, jonka olet vuorannut leivinpaperilla.
- Ripottele pinnalle raastettu/pilkottu tumma suklaa (ja raasta huolellisesti pestyn appelsiinin kuori pinnalle).
- Siirrä astia jääkaappiin vuorokaudeksi.
- Pilko kuutioiksi.
Nämä nougatpalat upposivat niin kollegoiden, ystävien kuin sukulaisten suuhun – runsaiden kehujen saattelemana.
4 Comments Lisää omasi