Hurmaavat raitajuuret ja maukkaat marinoidut punasipulit löysivät tiensä voileiville, jotka sopivat niin välipalaksi kuin illanistujaisiin.
Päältäpäin katsottuna se on kuin punajuuri, mutta sisusta yllättää ja hurmaa raidoillaan. Raitajuuren maku on punajuurta miedompi, mutta eipä sormetkaan värjäänny, kuten punajuuria käsitellessä. Ja raidat! Ne vaativat päästä esille. Henkäyksen ohuina siivuina tai raasteena. Ja raakana, värit yhä kirkkaina.
Raitajuuren mietoa makua täydentämään valitsin muun muassa maksapasteijaa ja marinoituja punasipulia. Marinoitujen punasipulien ohjeen nappasin vuosia sitten jostain lehdestä, enkä ole ohjeesta luopunut – niin helppoa tehdä ja maukasta syödä!
RAIDOITETUT VOILEIVÄT
Voileipää (Kuvassa Vaasan 100 % Kauraa)
Maksapateeta
Jäävuorisalaattia
Marinoituja punasipuleita
Raitajuurta henkäyksen ohuina siivuina ja/tai raasteen
Päälle:
(Sitruuna)oliiviöljyä
Balsamikastiketta
Mustapippuria myllystä
(Persiljaa)
MARINOIDUT PUNASIPULIT
2 pienehköä punasipulia
½ dl punaviinietikkaa
2 rkl sokeria
1 tl suolaa
1 rkl rypsiöljyä
mustapippuria myllystä
- Kuori punasipuli ja leikkaa se ohuiksi suikaleiksi.
- Sekoita etikka, sokeri ja suola kulhossa.
- Lisää sipulit ja anna maustua muutaman minuutin ajan.
- Lisää öljy ja pippuri, sekoita.
- Siirrä seos esimerkiksi lasipurkkiin.
Marinoidut punasipulit säilyvät jääkaapissa hyvänä viikon, pari. Nauti voileivän päällä, salaatissa…
2 Comments Lisää omasi