Vartin pinaattipastat x 3

on

Kun arkikiireet painavat päälle, pelastavat vartissa valmistuvat pastat. Tässä kolme viime vuosina useampaan kertaan uusintakierrokselle päässyttä pinaattipastaa, joissa pakastepinaatti näyttelee tärkeää osaa.

Elämä on opettanut, että pakkasessa on hyvä pitää aina pakastepinaattia varalla. On pelastanut monta kertaa kiireisen kurnivalta vatsalta. Tässä muutama esimerkki:

Sitruuna-pinaattipastan seuraksi sopii ruokaisuutta lisäämään esimerkiksi kala(puikot), jotka paistuvat samaan aikaan kuin pasta.

Tomaattipinaattipasta syntyy pakastepinaatista, tomaattimurskasta ja vaikka juustonjämistä. Ja muuten, onpa yhdistelmä tomaattimurska ja pakastepinaatti toiminut myös kalakeitossa, jonka bongasin Outi Paakkasen kirjasta.

Pinaatti-broileripasta syntyy esimerkiksi tuorepastaa käyttämällä.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.