Kesäiset tuorepuurot

on

Marjaiset tuorepuurot maistuvat läpi vuoden, mutta erityisesti kesäisinä aamuina niin että osa marjoista on puuron seassa, osa puuron päällä.

Vaan tiesittekö, miten historia yhdistää myslin ja tuorepuuron toisiinsa? Nykyään mysliksi mielletään esimerkiksi kaurahiutaleiden, kuivattujen hedelmien ja pähkinöiden seos, jota nautitaan aamiaiseksi maidon tai jogurtin kanssa. Näin ei kuitenkaan ollut vielä 1920-luvulla, jolloin sveitsiläinen lääkäri Maximilian Bircher-Benner kehitti potilailleen hedelmiä ja vihanneksia sisältävän ruokavalion osaksi hoitoa. Ruokavalioon kuului alkupala, joka tarjoiltiin jokaisen aterian aluksi, ja joka valmistettiin sekoittamalla kaurahiutaleiden joukkoon joko kermaa ja hunajaa tai kondensoitua maitoa sekä soseutettua omenaa ja sitruunamehua. Tai pitäisikö sanoa, että omenoiden sekaan lisättiin nuo muut ainekset, sillä omena näytteli selkeää pääosaa. Olipa aterian nimi jopa Apfeldiätspeise (apfel = omena, diät = ruokavalio, speise = ruoka).

Ensimmäinen kaupallinen mysli sai alkunsa vuonna 1959, kun sveitsiläinen vauvanruokaa valmistava yritys sai Bircherin perheeltä luvan valmistaa Birchermüesli-nimistä tuotetta. Pian tuotetta myytiin ulkomaille, kuten Saksaan, Itävaltaan ja Iso-Britanniaan. 1970-luvulla yritys kehitti sokerilla ja öljyllä paahdetun rapean myslin.

Parhaimmillaan tuorepuurosta saa ravintoaineet, joiden avulla jaksaa lounaaseen saakka. Eikä mikään estä tekemästä tuorepuuroa enemmän kerralla, sillä puuro säilyy jääkaapissa pari päivää.

Tuorepuurojen peruskaava on helppo muistaa ja sen pohjalta muokata makumaailmaa mieleiseksi:

TUOREPUURON PERUSOHJE (1:lle)

1 dl kaurahiutaleita (voit kokeilla myös erilaisia leseitä)
1 dl nestettä (mieleistä maitoa, mehua tai juoksevaa jogurttia)
1 dl massaa (jogurttia, rahkaa, raejuustoa, marja- tai hedelmäsosetta)
1 rkl lisämakua (siemeniä, pähkinöitä, maapähkinävoita…)
(+ ripaus kanelia, vaniljaa, kardemummaa…)

Sekoita kaikki ainekset keskenään ja siirrä jääkaappiin, kunnes kaurahiutaleet ovat turvonneet.

Tällä kertaa kaivoin pakkasesta vadelmia. En soseuttanut kaikkia vadelmia, jotta puuron sekaan jäi vadelmapaloja mukaviksi sattumiksi.

Ja kun vadelmatuorepuuron päälle lisää tuoreita vadelmia sekä passionhedelmää, maistuu aamiainen suorastaan luksukselta.

Ohjeet

  1. Mustikka-kardemummatuorepuuro
  2. Mustikka-inkiväärituorepuuro
  3. Mansikka-vaniljatuorepuuro
  4. Vadelmatuorepuuro passionhedelmällä

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.