Suolaisen ja makean yhdistelmä on koukuttava. Ajatelkaas nyt vaikkapa hedelmiä ja juustoja salaatissa tai illanistujissa. Näin kesällä salaattilautaselta löytyykin esimerkiksi fetaa ja vesimelonia, ja jälkiruokakiposta balsamicolla marinoituja mansikoita.
Syy siihen, miksi suolaisen ja makean yhdistelmä toimii, on se, että ne aktivoivat useampia makureseptoreita yhtä aikaa ja luovat rikkaamman makuelämyksen. Ei siis ihme, että olemme nauttineet suolaisen ja makean yhdistelmistä kautta aikojen. Yhdistettiinhän esimerkiksi antiikin Kreikassa ja Roomassa viikunoita ja taateleita suolaisiin ruokiin, kun Intiassa makean mausteista chutney-hilloketta on valmistettu tiettävästi jo tuhansien vuosien ajan.
Ja se iänikuinen vääntö siitä, voiko pizzassa olla ananasta, sen voinee unohtaa, sillä onhan italialaisillakin omat suolaisen ja makean yhdistelmänsä pizzan päällä. Esimerkiksi Pizza Fichi e Prosciutto Crudo on yhtä kuin pizzaa viikunoilla ja prosciuttolla. Tosin kyse ei liene niinkään ananaksen makeudessa kuin italialaisen ruoan perinteistä ja autenttisuudesta.
Vaan siinä missä useat meistä peukuttaa kinkku-ananaspizzaa, ruotsalaisilla on omat banaaniherkkunsa, kuten banaanicurrypizza ja Lentävä Jaakob, joiden ohjeet löydät tältä sivulta.
Edellä mainittujen lisäksi suolaista ja makeaa on yhdistetty esimerkiksi seuraavasti: bataattiranskalaiset vaahterasiirapilla, suolakuorutetut sipsit, rapeaksi paistettu pekoni ja vaahterasiirappi, grillattu juustohillovoileipä, hunajalla ja suolaisella mausteseoksella kuorrutetut paahdetut pähkinät, juustotarjotin hilloilla ja hedelmillä, suklaalla kuorrutetut pretzelit ja hunajaglaseerattu kinkku.






Mansikka-vuohenjuustosalaatti raparperisalaatinkastikkeella
Nektariini-fetasalaatti laventelisalaatinkastikkeella
Vesimeloni-fetasalaatti minttusalaatinkastikkeella
Cantaloupe-leipäsalaatti cantaloupe-melonilla, ilmakuivatulla kinkulla ja parmesaanilla
Neiti Hakkaraisen salaatti sinihomejuustolla ja rypäleillä
Waldorfin salaatti rypäleillä ja makean mausteisilla pähkinöillä
Balsamicolla marinoidut mansikat



Nektariinipizza esimerkiksi mozzarella- ja vuohenjuustolla
Omena- tai päärynäpizzat sinihomejuustolla ja hunajalla




Suomi-leipä yhdistää graavilohen, leipäjuuston ja lakkahillon
Lentävä Jaakoppip yhdistää broilerin, pekonin ja banaanin
Broileri-aurapadasta löytyy sinihomejuuston lisäksi persikkaa
Porokiusaus täydentyy ginipuolukkahillolla


Colaburger täytetään karamellisoidulla nyhtökauralla ja mangolla
Karamellisoida voi myös kinkkua tai muuta proteiinia ja sujauttaa tuotokset salaatin lisäksi esimerkiksi patongin väliin.