Sitrushedelmiä joka aterialla

on

12 ohjetta smoothiesta herkullisiin (jälki)ruokiin.

Se on jälleen se aika vuodesta, kun voi herkutella sitrushedelmillä vaikka joka aterialla. Vaan tiesittekö, miksi keskiaikaiset aateliset välttelivät sitrushedelmiä ja mitä siitä seurasi?

Sitrushedelmät ovat rikastuttaneet eteläisemmässä Euroopassa ruokavaliota jo ennen ajanlaskua. Vaan siinä missä sitruunat olivat muinaisessa Roomassa merkki vauraudesta, keskiajalle tultua aateliset saivat päähänsä, etteivät sitrushedelmät – ja ylipäätään kypsentämätön ruoka – ole riittävän hienostunutta ja turvallista nautittavaksi. Sokeripitoiset ja rasvaiset herkut sen sijaan maistuivat samalla kun esimerkiksi sitrushedelmät jätettiin suosiolla talonpoikien ja köyhien nautittavaksi. Seuraukset ovat helposti arvattavissa: aatelisto alkoi kärsiä vitamiinipuutosten seurauksena erilaisista oireista ja taudeista.* Ei siis muuta kuin nautitaan alkuvuoden raikkaista sitrushedelmistä ihan sellaisenaan, mutta yhtä lailla esimerkiksi seuraavasti:

Piristävä smoothie maistuu niin aamupalaksi kuin välipalaksi. Sekalaiset sitrushedelmät, pala inkivääriä… maistuvat ihanan raikkaalta aamupalapöydässä. Ja kuinka herkulliselta maistuukaan appelsiini-smoothie rosmariinilla!

Sitruunainen pestopasta on arjen pelastaja; syntyy jopa vartissa ja saa lisämakua avokadosta ja rukolasta. Ja uskokaa tai älkää, mandariini tekee ihmeitä pastakastikkeessa! Mutta sitä tekee myös sitruunan raastettu kuori kreikkalaisessa sitruuna-kanakeitossa. Tulee ihan kevät mieleen…

Appelsiinimarmeladista ja -mehusta sekoitettu salaatinkastike maistuu herkulliselta esimerkiksi kevyen lounassalaatin seassa. Ja kuinka herkulliselta klementiini maistuukaan kanasalaatin seassa.

Vaan ette arvaakaan, kuinka herkulliseksi perunat muuttuvat, kun perunat saavat paahtua appelsiininkuoren ja salvian seassa! Nämä viedään käsistä, joten kannattaa tehdä reilumpi annos kerralla.

Viikonlopun herkkuaterian päättää raikas appelsiinikastikkeen kruunaama minipavlova. Ja tässä kohtaa on myös hyvä muistaa, että mutkat on tehty oiottaviksi: marengit voi ostaa valmiina ja jälkiruoan kasata jälkiruokakulhoihin tai laseihin.

Jälkiruoaksi maistuu myös esimerkiksi mustikkakiisselin ja jogurtin kuohkean kevyt liitto, joka kruunataan aavistuksella appelsiinin kuorta, tai appelsiinirahka, jossa rosmariini yllättää positiivisesti. Tai kuinka yksinkertaista: tarjoile lautasella kalvottomia appelsiiniviipaleita ripauksella kanelia. Maistuvat parhaalta, kun olet antanut maustua hetken jääkaapissa.

 

*LÄHDE: History of Citrus

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.